Ξέσπασε στην Βάρη η Γλυφάδα

Η ήττα στον Κορυδαλλό από την Προοδευτική θύμωσε την Γλυφάδα, η οποία δεν είχε όρεξη για αστεία και ξέσπασε πάνω στην Βάρη με 75-43 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Γ΄ ΕΣΚΑΝΑ. Η Γλυφάδα ήταν καταιγιστική από το πρώτο δεκάλεπτο, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της και κυριαρχώντας στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση. Με…οδηγό την άμυνα, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 21-6. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Βάρη ανέβασε την απόδοσή της, αλλά δεν κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά που είχε αποκτήσει η Γλυφάδα και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκόρ στο 43-26. Στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο, η Γλυφάδα ακολουθώντας την συνταγή του πρώτου έκανε ότι ήθελε και στις δύο άκρες του παρκέ, αυξάνοντας την διαφορά σε υψηλότερα επίπεδα και επικρατώντας με το τελικό 75-43.

ΓΛΥΦΑΔΑ – ΒΑΡΗ 75-43 (43-26)

ΓΛΥΦΑΔΑ (Καψιμάλης, Παλτζόγλου Γ.): Γιοβάς 5, Καλάβριας 10, Δημητρίου, Τσιούμας 12(1), Κατσιέρης, Γκονουλλού, Αναστασάκης, Θεοχάρης 16, Βέλιου 14, Λίππας 8(1), Παριανός 6, Παλτζόγλου Α. 4.

ΒΑΡΗ (Παγίδας, Γκολέμης): Καρατζάς 2, Ανεμοδούρας 5, Τόλης 2, Βιδάκης 2, Βουράνης 14(2), Μακροκάννης, Δαρμογιάννης 3, Δημητριάδης 4, Αγαλιώτης 2, Κατσιούλης 4, Καλαμπάκος, Κατσάκος 5.